Advance Tabco PRDB-19-18 18" W x 25" D x 36" H Stainless Steel with 7" H Backsplash Prestige Blender Station
Shop all Advance Tabco Underbar Blender Station
SKU:
PRDB-19-18
MPN:
PRDB-19-18
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRDB-19-18 blender station, built for efficiency and durability. This stainless steel unit has a 7" backsplash and recessed step for seamless workflow in high-demand kitchens.
  • Drainboard top with recessed blender step
  • NSF certified for safety
  • Lightweight at 30 pounds for handling
  • Stainless steel for durability
  • Compact design fits underbar
  • 7" backsplash for easy cleaning
Weight30 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth25 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA24" - 27"
StyleDrainboard Top with Blender Recessed Step
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeBlender Stations Without Cold Plate
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Weight30 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth25 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA24" - 27"
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station