Advance Tabco PRI-24-48-10 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRI-24-48-10
MPN:
PRI-24-48-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's PRI-24-48-10 ice chest measures 48" W x 25" D x 36" H and has an 11" deep bin with a 10-circuit cold plate for temperature control.
  • Freestanding design with 7" backsplash
  • 10 cold plate circuits for cooling
  • Freestanding design for versatile placement
  • 146 Lbs. capacity cold storage
  • 11" deep bin optimizes space and access
  • Stainless steel for hygiene and durability
Weight160 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity146 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight160 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Ice Capacity146 Lbs.
Splash7"
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment