Advance Tabco PRRS-24-18 18" W x 30" D x 36" H Stainless Steel with 7" H Backsplash Prestige Blender Station with Dump Sink
Shop all Advance Tabco Underbar Blender Station
SKU:
PRRS-24-18
MPN:
PRRS-24-18
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRRS-24-18 blender station. This stainless steel unit features a 7" backsplash and a convenient dump sink, ensuring efficiency and cleanliness in high-demand environments.
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Compact design fits in tight spaces
  • Recessed step for secure blender placement
  • Stainless steel construction for durability
  • Dump sink for efficient waste disposal
  • 7" high backsplash for easy cleaning
Weight58 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA28" - 30"
StyleDump Sink with Blender Recessed Step
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeBlender Stations Without Cold Plate
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Weight58 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA28" - 30"
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
Related products
picture
Quantum 2424GY 24" W x 24" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1860BK-5 60" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum UB10 11.25" W x 18.88" D x 7.63" H Chrome Plated Utility Basket
Rosseto HL006 26" H Black Single Bulb Free-Standing Stainless Steel Heat Lamp - 110-250 Volts
Advance Tabco UG-24-120 120" W x 24" D Galvanized Work Table Undershelf
Advance Tabco 93-22-40-36L 84" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Yanco BA-112 12" W Melamine Square Bamboo Style Plate