Advance Tabco PRU-19-48R-10 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Ice Bin on Right Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-48R-10
MPN:
PRU-19-48R-10
Commercial design services
Engineered for efficient service, the Advance Tabco PRU-19-48R-10 speed bar features an 11" deep ice bin, 10-circuit cold plate, glass shelf, blender recess, dump sink, and swing-spout faucet in a 48" x 25" x 36" stainless steel unit.
  • 4" rear splash mount faucet with swing spout
  • Recessed glass shelf and blender outlet
  • Compact 48" W x 25" D for tight bars
  • Stainless steel Type 300 for durability
  • 10-circuit cold plate for cooling
  • 11" deep ice bin, 89 lbs capacity
Weight140 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight140 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"