Advance Tabco PRU-19-48R 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-48R
MPN:
PRU-19-48R
Commercial design services
Handle high-volume beverage service with the Advance Tabco PRU-19-48R speed bar. It features an 11" deep ice bin, dump sink, recessed glass shelf, and a 48" x 25" footprint.
  • Blender recess with outlet
  • Recessed glass shelf for service
  • Working height 29" for ergonomic use
  • 48" W x 25" D stainless steel
  • Integrated dump sink, 4" rear splash faucet
  • 11" deep ice bin, 89 lbs capacity
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Beverage Table
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Table