Advance Tabco PRU-19-60L-10 60" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-60L-10
MPN:
PRU-19-60L-10
Commercial design services
Engineers designed the PRU-19-60L-10 speed bar for high-volume beverage service, featuring a 30" insulated ice bin, 10-circuit cold plate, and 89 lbs ice capacity, plus a dump sink, drainboard, blender station, and 30" speed rail.
  • Blender station with outlet and speed rail
  • Recessed drainboard with removable top
  • NSF-certified with adjustable legs
  • 60" stainless steel speed bar
  • 89 lbs ice capacity for service
  • 30" insulated ice bin with 10-circuit cold plate
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Beverage Table
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Table
Related products
picture
Quantum WR54-1842BK-5 42" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR86-2454P 54" W x 24" D x 86" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto BD129 19.1" W x 12.7" D x 23" H Clear Acrylic Flat Front Countertop Bakery Display Cabinet
Yanco PT-507 32 Oz. Beige Melamine Round Pine Tree Soup Bowl
Vulcan VW1S 1 Drawer Stainless Steel Free Standing Warming Drawer - 120 Volts
Fat Daddio's POB-12183 359.07 Oz. 16 Gauge Aluminum Sheet Cake Pan with Solid Bottom
Micro Matic 2839 0.5" Barb Inlet 3 Station Beer Manifold
TableCraft Products 2417 9" W x 4" D x 2" H Oblong Black Basket