Advance Tabco PRU-19-60L 60" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-60L
MPN:
PRU-19-60L
Commercial design services
Advance Tabco's prU-19-60L stainless steel speed bar is 60" x 25" x 36". It features an insulated ice bin with 89 lbs capacity, a recessed drainboard, a dump sink, a blender station, speed rail, and adjustable legs. NSF-certified.
  • 30" speed rail and 1-3/4" return with soda gun knock-out
  • Blender station with outlet for safe installation
  • 60" stainless steel for durability
  • Recessed drainboard with removable top for glassware
  • 11" x 30" insulated ice bin, 89 lbs capacity
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"