Advance Tabco PRU-19-60R 60" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-60R
MPN:
PRU-19-60R
Commercial design services
Built for high-volume bars and catering, the Advance Tabco PRU-19-60R speed bar features a 30" speed rail, a right-side insulated ice bin (89 lbs capacity), and a recessed drainboard.
  • Blender station with recess outlet
  • Recessed drainboard with removable top
  • NSF certified, ADA compliant design
  • 60" W x 25" D x 36" H stainless steel
  • Insulated 11" x 30" ice bin holds 89 lbs
  • Integrated 30" speed rail for service
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"