Advance Tabco PRU-24-48L-10 48" W x 30" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-24-48L-10
MPN:
PRU-24-48L-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's PRU-24-48L-10 speed bar features stainless steel construction, an 11" deep left ice bin with a 10-circuit cold plate, a dump sink, recessed glass shelf, and a 48" x 30" x 36" footprint.
  • Recessed glass shelf with outlet
  • Integrated dump sink with 4" faucet
  • NSF certified, 20 gauge Type 300 stainless steel
  • 48" W x 30" D x 36" H stainless steel
  • 89 Lbs. ice capacity
  • 11" deep ice bin with 10-circuit cold plate
Weight145 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight145 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationLeft Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Beverage Table
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Table
Related products
picture
National Public Seating MSFT3060 30" W x 60" D 16-Gauge C-Channel Frame Max Seating Folding Table
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BP200 33.5" L x 7.8" Rectangular Bamboo Natural Finish Narrow Display Platter