Advance Tabco PRU-24-48R 48" W x 30" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-24-48R
MPN:
PRU-24-48R
Commercial design services
Equip your bar with the Advance Tabco PRU-24-48R speed bar, a 48" stainless steel beverage station for heavy use.
  • Type 300, 20 gauge stainless steel
  • Recessed glass shelf and blender recess with outlet
  • For high-traffic bars, restaurant
  • 48" W x 30" D x 36" H stainless steel
  • Integrated dump sink with 4" swing-spout faucet
  • 11" deep ice bin, 89 lbs capacity
Weight110 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight110 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Beverage Table
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Table
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate