Advance Tabco SHK-MSC-26C 26" W Stainless Steel Self-Contained Mobile Hand Sink
Shop all Advance Tabco Mobile Soaking Sink
SKU:
SHK-MSC-26C
MPN:
SHK-MSC-26C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco SHK-MSC-26C stainless steel mobile hand sink offers a compact handwashing solution with a 10" x 14" x 5" bowl, gooseneck faucet, and removable 5-gallon fresh and 7-gallon waste tanks.
  • Two braked and two swivel casters for mobility
  • 26" W stainless steel mobile hand sink for compact spaces
  • Integrated water pump and gooseneck faucet for flow
  • Includes 5-gallon fresh and 7-gallon waste tanks
Weight165 LBS
Height35.5 (H)
Width26 (W)
Depth26 (D)
Cabinet ConstructionStainless Steel
Sink Bowl Quantity1
ManufacturerAdvance Tabco
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Weight165 LBS
Height35.5 (H)
Width26 (W)
Depth26 (D)
Sink Bowl Quantity1
ManufacturerAdvance Tabco
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • Commercial Sink
  • Mobile Soaking Sink
  • Commercial Sink
  • Mobile Soaking Sink