Advance Tabco WSS-14-21-F 18" W x 17.5" D x 32.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
WSS-14-21-F
MPN:
WSS-14-21-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 8" OC faucet holes for compliance
  • 12" deep bowl with 14" capacity for high-volume use
  • NSF certified for food
  • Wall-mounted 16 gauge Type 304 stainless steel
  • 18" W x 17.5" D x 32.5" H for compact spaces
  • Includes faucet and 3-1/2" basket drain
Weight44 LBS
Height32.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
Bowl Depth (front to back)11" - 14"
Bowl Height (rim to drain)12" Deep
Bowl Width (left to right)15" - 19"
FaucetFaucet Included
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
Weight44 LBS
Height32.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
FaucetFaucet Included
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"