Alto-Shaam ED3SYS-72 72" W Black Stainless Steel Full Service Heated Display Case with Stationary Base - 208 Volts
SKU:
ED3SYS-72
MPN:
ED3SYS-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food display with the Alto-Shaam ED3SYS-72, a 72" black stainless steel heated display case ideal for full-service environments.
  • Efficient 208 volts operation
  • Durable black stainless steel
  • CSA certified for safety and performance
  • Versatile heated display for food service
  • Holds 5 pans for diverse offerings
  • Curved glass front enhances visibility
Weight700 LBS
Height47.69 (H)
Width72 (W)
Depth47.38 (D)
Exterior FinishBlack
FrontCurved Glass
Intermediate ShelvesDeck Only
Service TypeFull
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerAlto-Shaam
Amps15
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage208v
Weight700 LBS
Height47.69 (H)
Width72 (W)
Depth47.38 (D)
Exterior FinishBlack
FrontCurved Glass
Intermediate ShelvesDeck Only
Service TypeFull
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerAlto-Shaam
Amps15
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Quantum 1836P 36" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf