Alto-Shaam HSM-36/2S/T/F 36" W Flat-Top Countertop Self-Service HSM Series Hot Food Merchandiser - 120 Volts
SKU:
HSM-36/2S/T/F
MPN:
HSM-36/2S/T/F
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your food service with the Alto-Shaam HSM-36/2S/T/F hot food merchandiser. This 36" countertop unit features two sliding shelves, designed for self-service, ensuring easy access while maintaining optimal food temperatures.
  • Durable construction made in the USA
  • Energy-efficient 120 volts operation
  • CSA certified for safety and reliability
  • Versatile countertop hot food display
  • Two adjustable shelves for optimal space
  • Self-service design for easy access
Weight372 LBS
Height35.88 (H)
Width36 (W)
Depth27.25 (D)
Display Rack TypeShelves
Service TypeSelf
Shelves2
Width (side - side)25" - 37"
ManufacturerAlto-Shaam
Amps13.2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Number of Shelves2 Shelves
Weight372 LBS
Height35.88 (H)
Width36 (W)
Depth27.25 (D)
Display Rack TypeShelves
Service TypeSelf
Shelves2
Width (side - side)25" - 37"
ManufacturerAlto-Shaam
Amps13.2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Number of Shelves2 Shelves
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer