American Metalcraft MELPOT14 4.38" 14 Oz. Plastic Orange Round Terra Cotta Pot
Shop all American Metalcraft Melamine Bowl
SKU:
MELPOT14
MPN:
MELPOT14
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Versatile 14 Oz
Weight0.4 LBS
Height4 (H)
Width4.38 (W)
Long Side / Diameter4" - 5"
Ounce Capacity (approximate)9 - 16 oz = 1/2 qt
Plastic TypeMelamine
ShapeRound
ManufacturerAmerican Metalcraft
MaterialMelamine
Filter TypePots
Item TypePots
Dimensions4.3 4.3 3.95
Weight0.4 LBS
Height4 (H)
Width4.38 (W)
Long Side / Diameter4" - 5"
Plastic TypeMelamine
ShapeRound
MaterialMelamine
Filter TypePots
Item TypePots
Dimensions4.3 4.3 3.95
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from American Metalcraft
American Metalcraft FSMEL21 Tray, 21"
American Metalcraft BVHT1 Serving Tongs, 9"
American Metalcraft NSPDS8 Size 8 Grey Handle Thumb Disher
American Metalcraft TP15 Pizza Pan, wide rim, 15"