American Metalcraft UBRT10MO 10 Oz. Brown Melamine Round Bowl
Shop all American Metalcraft Serving and Display Bowls
SKU:
UBRT10MO
MPN:
UBRT10MO
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Brown color suits any decor
  • Round shape for presentation
  • Durable melamine for longevity
  • 10 Oz. capacity for servings
  • Lightweight for portability
Weight0.41 LBS
Height2 (H)
Width4.3 (W)
Long Side / Diameter4" - 5"
Ounce Capacity (approximate)9 - 16 Oz. = 1/2 Qt.
Plastic TypeMelamine
ShapeRound
ManufacturerAmerican Metalcraft
Dimensions4.35 4.3 1.95
Weight0.41 LBS
Height2 (H)
Width4.3 (W)
Long Side / Diameter4" - 5"
Plastic TypeMelamine
ShapeRound
Dimensions4.35 4.3 1.95
  • American Metalcraft
  • American Metalcraft Serving and Display Bowls
  • American Metalcraft
Related products
picture
Quantum WR54-3672BK-5 72" W x 36" D Black Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Yanco JP-2010 10" W Melamine Oval Japanese Plate
Advance Tabco TMS-367 36" D x 84" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table