Beverage Air FLG24HC-1-S 24"W Underbar Glass Froster & Plate Chiller
Shop all Beverage Air Glass Chillers & Frosters
SKU:
FLG24HC-1-S
MPN:
FLG24HC-1-S
picture
picture
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Beverage Air FLG24HC-1-S 24" underbar glass froster offers 5.06 cu. ft. capacity with a stainless steel exterior and aluminum interior.
  • 5.06 cubic feet capacity fits glassware
  • Stainless steel exterior for easy sanitation
  • 1/4 HP compressor delivers consistent performance
  • 24" W underbar footprint saves space
  • R-290 refrigerant reduces energy use
  • Operates to -10°F for rapid chilling
Weight208 LBS
Height32 (H)
Width24 (W)
Depth30.13 (D)
Exterior FinishAll Stainless Steel
Interior FinishAluminum
Voltage115v
Width (side - side)24" - 35"
Width (Side-Side)24" - 35"
ManufacturerBeverage Air
Amps2.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Refrigerant TypeR-290
Refrigeration||
Weight208 LBS
Height32 (H)
Width24 (W)
Depth30.13 (D)
Interior FinishAluminum
Voltage115v
Width (side - side)24" - 35"
Width (Side-Side)24" - 35"
ManufacturerBeverage Air
Amps2.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Refrigerant TypeR-290
Refrigeration||
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"