Shop all Beverage Air Worktop Freezers
SKU:
WTFD32AHC-2-FIP
MPN:
WTFD32AHC-2-FIP
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Beverage Air WTFD32AHC-2-FIP, a 32" wide worktop freezer built for efficiency and durability. It features two drawers and a stainless steel top, providing 7.2 cu. ft. of storage space.
  • Rear-mounted refrigeration
  • Interior thermometer
  • Efficient R290 refrigerant
  • Durable stainless steel
  • Automatic defrost
  • Two spacious drawers
Weight240 LBS
Height39.5 (H)
Width32 (W)
Depth32 (D)
Compressor HP1/3 HP
Exterior FinishStainless Steel, Front & Sides
Interior FinishAluminum
Number of Sections1
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
StyleDrawers
Voltage115v
Width (side - side)32" - 37" Wide
ManufacturerBeverage Air
Amps4
Phase1-Ph
Hertz60
Access TypeDrawers
Drawer Qty2 Drawers
Weight240 LBS
Height39.5 (H)
Width32 (W)
Depth32 (D)
Compressor HP1/3 HP
Interior FinishAluminum
Number of Sections1
Refrigerant TypeR-290
StyleDrawers
Voltage115v
ManufacturerBeverage Air
Amps4
Phase1-Ph
Hertz60
Access TypeDrawers
Drawer Qty2 Drawers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Beverage-Air
  • Beverage Air Worktop Freezers
  • Beverage-Air
Related products
Quantum HB60S 60" L 304 Stainless Steel Hang Rail