Beverage Air WTFD60AHC-4-FIP 60"W Four Drawer Stainless Steel Woktop Freezer With 4" Foamed-In Place Backsplash
Shop all Beverage-Air
SKU:
WTFD60AHC-4-FIP
MPN:
WTFD60AHC-4-FIP
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Maximize your kitchen's efficiency with the Beverage Air WTFD60AHC-4-FIP, a 60" wide worktop freezer with four drawers and a durable stainless steel design. It provides 14.39 cu. ft. of storage, ensuring your needs are met.
  • R290 Hydrocarbon refrigerant
  • 14.39 cu. ft. capacity
  • Durable stainless steel
  • Four spacious drawers
  • Efficient rear-mounted refrigeration
Weight392 LBS
Height39.63 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Compressor HP1/2 HP
Interior FinishAluminum
Number of Sections2
RefrigerationRear Mounted
StyleCounter Height
Voltage115v
ManufacturerBeverage Air
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Exterior FinishStainless Steel
Width (side - side)52" - 63" Wide
Access TypeDrawers
Drawer Qty4 Drawers
Weight392 LBS
Height39.63 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Compressor HP1/2 HP
Interior FinishAluminum
Number of Sections2
RefrigerationRear Mounted
StyleCounter Height
Voltage115v
ManufacturerBeverage Air
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Exterior FinishStainless Steel