Bissell BGUPRO12T 12" Cleaning Path High Impact ABS Upright Heavy Duty Vacuum
Shop all Bissell Vacuum Cleaners
SKU:
BGUPRO12T
MPN:
BGUPRO12T
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Bissell bgupro12t offers a 12" cleaning path and 105 CFM airflow in a durable ABS upright design for commercial use. It features a corded, bagless unit with a 48 ft. cord, adjustable height, non-slip belt drive roller brush, and tools.
  • Bagless filter design reduces costs
  • 48 ft. cord for extended reach
  • Includes wand, crevice, brush, and hose
  • 12" cleaning path for faster coverage
  • High impact ABS construction for daily use
  • 105 CFM airflow for efficient debris removal
Weight17 LBS
ConstructionHigh Impact ABS
ManufacturerBissell
Weight17 LBS
ConstructionHigh Impact ABS
ManufacturerBissell
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"