Shop all Blodgett Combination Oven
SKU:
CNVX-14E/BX-14E
MPN:
CNVX-14E/BX-14E
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Retractable hose reel and 4" casters
  • 4-speed reversible fan for even cooking
  • Stainless steel front and sides for durability
  • 14-pan capacity per deck
  • Programmable control stores 100 recipes
  • Boilerless combi mode for steam
Weight1295 LBS
Height72.98 (H)
Width40.19 (W)
Depth45.13 (D)
Item TypeStandard
BaseCasters
Capacity per Compartment7 Pans
Control TypeDials / Buttons
Deck Qty2
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Interior FinishStainless Steel
kW (per deck)16 - 20.99 kW
ManufacturerBlodgett
Amps53
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Steam TypeBoilerless
Weight1295 LBS
Height72.98 (H)
Width40.19 (W)
Depth45.13 (D)
Item TypeStandard
BaseCasters
Capacity per Compartment7 Pans
Control TypeDials / Buttons
Deck Qty2
Interior FinishStainless Steel
kW (per deck)16 - 20.99 kW
ManufacturerBlodgett
Amps53
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Steam TypeBoilerless
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Combination Oven
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Combination Oven
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"