Blue Air BACB48-HC 48" W x 31" D x 25.13" H Stainless Steel Side-Mounted Refrigerated Chef Base Equipment Stand
Shop all Blue Air Commercial Food Prep Refrigeration
SKU:
BACB48-HC
MPN:
BACB48-HC
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen workflow with the Blue Air BACB48-HC stainless steel refrigerated chef base. This robust stand features a 48" width and two drawers, offering ample storage and efficient refrigeration for your needs.
  • Compact design fits various kitchen layouts
  • Efficient R-290 refrigerant usage
  • UL and CSA certified for safety compliance
  • Durable stainless steel construction
  • Two spacious drawers for easy access
  • Self-contained, side-mounted refrigeration
Weight220 LBS
Height25.13 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
Compressor HP1/4 HP
Drawer Qty2
RefrigerationSelf-Conatained, Side Mounted
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerBlue Air
Amps3
Phase1-Ph
Hertz60
Weight220 LBS
Height25.13 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
Compressor HP1/4 HP
Drawer Qty2
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerBlue Air
Amps3
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cUL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • UL Certified certification
  • Blue Air
  • Blue Air Commercial Food Prep Refrigeration
  • Blue Air