Shop all Blue Air Commercial Food Prep Refrigeration
SKU:
BLMT48-D4-HC
MPN:
BLMT48-D4-HC
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • R-290 refrigerant with 115 volts for efficiency
  • Insulated pan cover with divider
  • 48.38" stainless steel exterior for durability
  • Four refrigerated drawers for ingredient access
  • Mega Top with 18 pan capacity for prep
Weight340 LBS
Height44.25 (H)
Width48.38 (W)
Depth37.28 (D)
Compressor HP1/4
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishAll Stainless Steel
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Pan Capacity (Top)18
RefrigerationSelf Contained , Rear Mounted
Sections2
Voltage115v
Width (side - side)48" - 59" Wide
ManufacturerBlue Air
Amps4.5
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
StyleCounter Height
Pan Capacity18
Weight340 LBS
Height44.25 (H)
Width48.38 (W)
Depth37.28 (D)
Compressor HP1/4
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Pan Capacity (Top)18
Sections2
Voltage115v