CAC China A8FP-4-11N 11" Aluminum Non-Stick Heavy Duty Stir Fry Pan (6 Each Per Case)
SKU:
A8FP-4-11N
MPN:
A8FP-4-11N
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2-4 Business Days
Commercial design services
CAC China A8FP-4-11N 11" aluminum non-stick stir fry pan ships six per case and meets CSA certification. Operators will value the 11-inch diameter, riveted handle, and durable non-stick finish for high-frequency use.
  • Case pack of 6 for high volume
  • Single riveted handle for grip
  • Meets CSA standards for commercial kitchens
  • 11" aluminum non-stick for easy release
  • 11" diameter for stir-fry capacity
  • Heavy-duty for daily use
Width11 (W)
Handle1
MaterialAluminum
ManufacturerCAC China
Filter TypeStir Fry Pans
Item TypeStir Fry Pans
Top Diameter11"
Width11 (W)
Handle1
MaterialAluminum
ManufacturerCAC China
Filter TypeStir Fry Pans
Item TypeStir Fry Pans
Top Diameter11"
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from CAC China
CAC China CAS-15 15 Oz. Bone White Ceramic Oval Casserole (2 Dozen Per Case)
CAC China TST-10 8 Oz. Super White Porcelain Round Transitions Tulip Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)
CACChina SI-8-W Franklin Sierra Mug
CACChina R-17-BLU Rainbow Tierra Mug
CACChina TG-318-G Tango Cup
CAC China HMY-10 13 Oz. Super White Porcelain Round Harmony Grapefruit Dish (3 Dozen Per Case)
CACChina SLDB-10 Molcajete Salsa Bowl
CACChina LV-35-LBU Las Vegas After Dinner Cup
CACChina GW-CLB35 Great Wall Cup
  • Smallwares
  • Cookware
  • Fry Pan and Sauce Pan
  • Stir Fry Pan
  • Smallwares
  • Cookware
  • Fry Pan and Sauce Pan
  • Stir Fry Pan