CAC China PDTR-11BK Brown Plastic Round Super Tray (12 Each Per Case)
Shop all CACChina Plastic Serving Platter & Tray
SKU:
PDTR-11BK
MPN:
PDTR-11BK
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
CAC China PDTR-11BK brown plastic round tray measures 11" in diameter and resists impact and staining for reliable use in high-turnover environments.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Stackable profile saves shelf space
  • Case pack of 12 supports bulk needs
  • Durable brown plastic for frequent use
  • Lightweight design reduces staff fatigue
  • 11" round profile fits service workflows
Width11 (W)
Long Side / Diameter11"
MaterialPlastic
ManufacturerCAC China
ShapeRound
Width11 (W)
Long Side / Diameter11"
MaterialPlastic
ManufacturerCAC China
ShapeRound
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from CAC China
CAC China CAS-15 15 Oz. Bone White Ceramic Oval Casserole (2 Dozen Per Case)
CAC China TST-10 8 Oz. Super White Porcelain Round Transitions Tulip Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)