CAC China PDTR-14BK Plastic Round Super Tray (12 Each Per Case)
Shop all CACChina Plastic Serving Platter & Tray
SKU:
PDTR-14BK
MPN:
PDTR-14BK
Commercial design services
CAC China PDTR-14BK plastic round tray measures 14" in diameter. Its durable black construction is designed for repeated use. The tray meets CSA standards, ships 12 per case, and supports efficient plating in high-volume kitchens.
  • Case pack: 12 trays for inventory control
  • NSF certified for safe foodservice
  • Model PDTR-14BK by CAC China, B2B focused
  • Durable black plastic construction enhances efficiency
  • Lightweight design reduces staff fatigue
  • 14" round surface for large displays
Width14 (W)
Long Side / Diameter14"
ManufacturerCAC China
Width14 (W)
Long Side / Diameter14"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)