CAC China PDTR-14BN Brown Plastic Round Super Tray (12 Each Per Case)
Shop all CACChina Plastic Serving Platter & Tray
SKU:
PDTR-14BN
MPN:
PDTR-14BN
Commercial design services
CAC China PDTR-14BN brown plastic round super tray measures 14" diameter and supports heavy-duty serving in high-traffic settings. It withstands frequent use, stacks for efficient storage, and meets CSA standards for foodservice operations.
  • NSF certified for foodservice safety
  • Lightweight design reduces staff fatigue
  • Case quantity: 12 trays per case
  • Durable BPA-free plastic for frequent use
  • Brown finish masks wear and fits décor
  • 14" round surface supports large platters
Width14 (W)
Long Side / Diameter14"
ShapeRound
Width14 (W)
Long Side / Diameter14"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)