CAC China PDTR-16BK Black Plastic Round Super Tray (12 Each Per Case)
Shop all CACChina Plastic Serving Platter & Tray
SKU:
PDTR-16BK
MPN:
PDTR-16BK
Commercial design services
CAC China PDTR-16BK black plastic round tray measures 16" in diameter and ships 12 per case. It offers NSF-certified durability for high-volume service, allowing efficient transport and easy sanitation.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Stackable for efficient storage
  • Case pack of 12 supports high-volume operations
  • Durable black plastic for heavy-duty use
  • Lightweight design reduces staff strain
  • 16" round platform fits large plates
Width16 (W)
Long Side / Diameter16"
ManufacturerCAC China
Width16 (W)
Long Side / Diameter16"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)