CAC China TG-14C-CBU Cobalt Blue Porcelain Oval Tango Platter (1 Dozen)
Shop all CACChina Bone China Platters and Trays
SKU:
TG-14C-CBU
MPN:
TG-14C-CBU
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Serve refined entrees with the CAC China TG-14C-CBU cobalt blue porcelain oval tango platter, sold in sets of 12. The 12" by 9" porcelain is oven and microwave safe, meeting CSA durability standards for food service.
  • Coupe rim for better stacking
  • Oven-safe and microwavable for flexibility
  • Sold as 1 dozen for efficiency
  • Porcelain construction for durability
  • Oval 12" x 9" profile fits portions
  • Cobalt blue glaze enhances presentation
Weight27 LBS
Height1.5 (H)
Width12.75 (W)
Depth10.25 (D)
ConstructionPorcelain
Long Side / Diameter12"
ShapeOval / Oblong
Short Side9"
ManufacturerCAC China
MaterialPorcelain
Weight27 LBS
Height1.5 (H)
Width12.75 (W)
Depth10.25 (D)
ConstructionPorcelain
Long Side / Diameter12"
ShapeOval / Oblong
Short Side9"
ManufacturerCAC China
MaterialPorcelain
Downloads
  • Downloadmanual
  • CACChina
  • CACChina Bone China Platters and Trays
  • CACChina
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from CAC China
CAC China CAS-15 15 Oz. Bone White Ceramic Oval Casserole (2 Dozen Per Case)
CAC China TST-10 8 Oz. Super White Porcelain Round Transitions Tulip Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)