Cambro 725CWNR110 7.25" Dia. Black Polycarbonate Round Narrow Rim - 48/Case
Shop all Cambro Polycarbonate Dinnerware and Mugs
SKU:
725CWNR110
MPN:
725CWNR110
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your dining experience with the Cambro 725CWNR110, a 7.25" diameter black polycarbonate plate that combines durability and style.
  • NSF certified for food safety standards
  • Lightweight design for effortless handling
  • Versatile for various culinary applications
  • Durable polycarbonate construction
  • Non-porous surface for easy cleaning
  • Scratch-resistant, smooth glossy finish
Weight9.984 LBS
Filter TypePlates
Plastic TypePolycarbonate
ShapeRound
ManufacturerCambro
Item TypePlates
MaterialPolycarbonate
Dimensions7.66 7.5 10.63
Weight9.984 LBS
Filter TypePlates
Plastic TypePolycarbonate
ShapeRound
ManufacturerCambro
Item TypePlates
MaterialPolycarbonate
Dimensions7.66 7.5 10.63
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"