Carlisle C2236H14 Opticlean Glass Rack Dolly 350 Lb. Capacity Polypropylene Blue
Shop all Carlisle Dish Cart & Glass Rack Dolly
SKU:
C2236H14
MPN:
C2236H14
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Non-marking wheels protect surfaces
  • Drain feature prevents water buildup
  • Durable polypropylene for longevity
  • Push handle for maneuverability
  • 350 lb. capacity for heavy loads
Weight22.7 LBS
Height8 (H)
Width22.5 (W)
Depth22.5 (D)
ManufacturerCarlisle
Filter TypeDollies
Weight22.7 LBS
Height8 (H)
Width22.5 (W)
Depth22.5 (D)
ManufacturerCarlisle
Filter TypeDollies
Downloads
  • Downloadmanual
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Dish Cart & Glass Rack Dolly
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Dish Cart & Glass Rack Dolly
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Carlisle
Carlisle 1064102 StorPlus™ Food Storage Box
Carlisle 342913REC14 Recycle Wastebasket, 13 qt
Carlisle 4037300 Sparta® Chef Series™ Basting Brush, 1-1/2"
Carlisle 1062707 StorPlus™ Food Storage Lid
Carlisle 601826 Sheet Pan, full size, 25-3/4"
Carlisle 1076307 StorPlus™ Food Storage Container
Carlisle 1072507 StorPlus™ Food Storage Container
Carlisle 4039202 Sparta® Galaxy™ Pastry Brush, 3"
Carlisle 1062807 StorPlus™ Colander, 26"L
Carlisle 607680 Pastry Tongs, 8"