Cleveland 24CEA10.2 24" W Stainless Steel Electric Steamcraft Gemini 10 Pressureless Steamer - 208 Volts
Shop all Cleveland Range
SKU:
24CEA10
MPN:
24CEA10.2
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Manual cooking mode
  • Durable stainless steel construction
  • Steam shut-off switch for safety
  • Dual compartments with generators
  • SureCook load-compensating thermostat
  • 90-minute easyTimer with LED display
Weight528 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Compartments2
ControlsTimer
Interior FinishStaineless Steel
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Filter TypeConvection Steamers
Oven TypeFryer Basket
Power TypeElectric
Voltage208v
Item TypeConvection Steamers
Pan Capacity per Compartment(5) 12"x20"x2-1/2" Deep
Weight528 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Compartments2
ControlsTimer
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Filter TypeConvection Steamers
Oven TypeFryer Basket
Power TypeElectric
Voltage208v
Item TypeConvection Steamers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"