Component Hardware KL50-Y004-44 44" Stainless Steel Outer Casing Encore Premium Pre-Rinse Hose
Shop all Component Hardware Faucet, Sink, and Drain Parts
SKU:
KL50-Y004-44
MPN:
KL50-Y004-44
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Upgrade your kitchen's efficiency with the Component Hardware KL50-Y004-44, a 44" stainless steel pre-rinse hose designed for durability and performance.
  • Easy installation for quick setup
  • Resistant to corrosion and wear
  • Lightweight at 2 pounds for easy handling
  • Durable stainless steel construction
  • Compatible with various pre-rinse faucets
  • 44" length for versatile applications
Weight2 LBS
Filter TypeHoses
Length44"
ManufacturerComponent Hardware
Weight2 LBS
Filter TypeHoses
Length44"
ManufacturerComponent Hardware
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Faucet, Sink, & Drain Accessories
  • Faucet Parts and Accessories
  • Pre-Rinse Faucet Parts and Accessories
  • Faucet Parts and Accessories
Related products
Quantum WR74-1424BK-5 24" W x 14" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco DTA-82 26" H x 20" W x 34" D Mounted Under Dish Table Dump Sink
Pro IconFree shipping
Hatco FSHAC-3 20.8" W Counter Model Flav-R-Savor Air Curtain Heated Display Cabinet - 120/208 Volts 1877 Watts