Component Hardware KL60-2000-VB 8" Centers Deck Mount Encore Utility Spray Assembly
Shop all Component Hardware Pre-Rinse Faucets
SKU:
KL60-2000-VB
MPN:
KL60-2000-VB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your kitchen's efficiency with the Component Hardware KL60-2000-VB 8" Centers Deck Mount Encore Utility Spray Assembly.
  • Lightweight at 11 pounds for easy install
  • Ideal for high-volume food service
  • Versatile utility spray assembly for cleaning
  • Durable deck-mounted design for stability
  • Compatible with 5 - 8 inch centers
  • Efficient compression valve for flow
Weight11 LBS
Valve TypeCompression
ManufacturerComponent Hardware
Faucet Centers8"
Mounting StyleDeck Mounted
Weight11 LBS
Valve TypeCompression
ManufacturerComponent Hardware
Faucet Centers8"
Mounting StyleDeck Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Pre-Rinse Faucet
  • Pre-Rinse Faucet
Related products
picture
True TH-23G~FGD01 Stainless Steel Reach-In 1 Section Heated Cabinet with Glass Door - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
picture
Yanco BM-211 Two Tone Melamine Oval Birmingham Plate
Pro IconFree shipping
Metro A2154NK3 54" W x 21" D Green Epoxy Coated Quick Ship - Super Adjustable Super Erecta Shelf
Duke G-4-DLSS-NG 60" W Natural Gas Stainless Steel 4 Pan Enclosed Base Thurmaduke Steamtable Unit - 14000 BTU