Component Hardware LED-L87-1004-30W 12" Square Complete Flame Gard LED Exhaust Hood Strip Warm White Light Fixture - 100-277 Volts
Shop all Component Hardware Commercial Lighting and Parts
SKU:
LED-L87-1004-30W
MPN:
LED-L87-1004-30W
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Stop sacrificing durability for brightness. Component Hardware's LED-L87-1004-30W 12" Flame Gard exhaust hood strip delivers 30 watts and 3000 lumens of warm white light while operating to 167°F (75°C).
  • Mercury-free, instant-on operation
  • NSF listed for commercial kitchens
  • Mounting studs for recessed installation
  • 12" square 30W LED, 3000 lumens
  • 100-277v wide voltage compatibility
  • 3000K warm white for accurate color rendering
Width12 (W)
Depth12 (D)
Filter TypeFixtures
ShapeSquare
ManufacturerComponent Hardware
Voltage100/277v
Width12 (W)
Depth12 (D)
Filter TypeFixtures
ShapeSquare
ManufacturerComponent Hardware
Voltage100/277v
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"