Shop all Component Hardware Commercial Lighting and Parts
SKU:
LED-PL35-W
MPN:
LED-PL35-W
Commercial design services
  • UL, cULus, and cETLus certified
  • Mercury-free for safer disposal
  • Operates from -4°F to 104°F
  • Recessed 3.5W design reduces energy use
  • Operates on 100-240v
  • 290 lumens warm white at 3000K
Weight0.53 LBS
Height2.7 (H)
Width4.05 (W)
Filter TypeFixtures
Voltage100/240v
ManufacturerComponent Hardware
Weight0.53 LBS
Height2.7 (H)
Width4.05 (W)
Filter TypeFixtures
Voltage100/240v
ManufacturerComponent Hardware
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • UL Certified certification
  • Component Hardware
  • Component Hardware Commercial Lighting and Parts
  • Component Hardware
Related products
Quantum WC34-CB1424C 24" W x 14" D Chrome Plated Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
Quantum 1860P 60" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf