Component Hardware S90-0015-C-N 19.31" W Stainless Steel S90 Series Heavy Duty Drawer Assembly
Shop all Component Hardware Storage Parts & Accessories
SKU:
S90-0015-C-N
MPN:
S90-0015-C-N
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Removable stainless steel pan for easy cleaning
  • Cylinder lock for secure storage
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 19.31" stainless steel welded construction
  • Full-extension self-closing drawer operation
  • 200 pounds load capacity for heavy use
Weight26 LBS
Height6.88 (H)
Width19.31 (W)
Depth22.94 (D)
Filter TypeDrawers
Width (side - side)15"
ManufacturerComponent Hardware
Weight26 LBS
Height6.88 (H)
Width19.31 (W)
Depth22.94 (D)
Filter TypeDrawers
Width (side - side)15"
ManufacturerComponent Hardware
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Table Drawers & Accessories
  • Restaurant Equipment
Related products
Advance Tabco EC-30 Special Value Wire Shelving S Hooks for Add-Shelving
Pro IconFree shipping
Hatco GRSBF-48-I-120QS 49.5" W x 21" D Aluminum Glo-Ray Built In Heated Shelf with Flush Top - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco GRPWS-3618Q 35.88" W x 20.09" D Aluminum Quad Slant Shelves Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120/208-240 Volts
Skyfood SSI-14I 14" Dia. Anodized Aluminum Manual Feed Slicer - 115 Volts