Continental Refrigerator FA60SNBS-D 60" W Stainless Steel Freezer Base Shallow Depth Worktop Unit - 115 Volts
Shop all Continental Worktop Freezers
SKU:
FA60SNBS-D
MPN:
FA60SNBS-D
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen efficiency with the Continental Refrigerator FA60SNBS-D. This 60" stainless steel freezer base worktop unit has a durable 300 series stainless steel worktop, two drawers, and a half-height door for easy access.
  • Off-cycle defrost for energy savings
  • Electronic control for precise temperature
  • cETLus, CE, and NSF certified for safety
  • Durable 300 series stainless steel worktop
  • Two spacious drawers for storage
  • Efficient side-mounted refrigeration
Weight335 LBS
Height41 (H)
Width60 (W)
Depth30.31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor HP1/3 HP
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishAluminum
Number of Sections2
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
Width (side - side)38" - 47" Wide
ManufacturerContinental Refrigerator
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight335 LBS
Height41 (H)
Width60 (W)
Depth30.31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor HP1/3 HP
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishAluminum
Number of Sections2
Refrigerant TypeR-290
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Continental Refrigerator
  • Continental Worktop Freezers
  • Continental Refrigerator
  • Continental Worktop Freezers