Continental Refrigerator RA43SN6-D 43" W Stainless Steel Refrigerated Base Shallow Depth Sandwich Unit - 115 Volts
Shop all Continental Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
RA43SN6-D
MPN:
RA43SN6-D
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food prep area with the Continental Refrigerator RA43SN6-D, a 43" W stainless steel refrigerated base sandwich unit.
  • User-friendly electronic control
  • Includes (6) 1/6 size x 4" pans
  • Durable stainless steel
  • Efficient side-mounted refrigeration
Weight280 LBS
Height42 (H)
Width43 (W)
Depth31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor StyleFront Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Number of Doors2
Number of Sections2
Pan Capacity (Top)6
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
Width (side - side)38" - 46" Wide
ManufacturerContinental Refrigerator
Amps5.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight280 LBS
Height42 (H)
Width43 (W)
Depth31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Number of Doors2
Number of Sections2
Pan Capacity (Top)6
Refrigerant TypeR-290
Amps5.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Continental Refrigerator
  • Continental Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Continental Refrigerator
Related products
picture
Yanco OL-114 14" L x 14" W Melamine Square Olive Plate
Pro IconFree shipping
picture
Thunder Group 5206TR 25 Oz. Melamine Longevity Round Rice Bowl
Pro IconFree shipping
Thunder Group SLCB008C 8" L Nickel Plated Steel Round Culinary Basket
Thunder Group 7007B 2.5 Oz. Lotus Melamine with Hanging Hole Ladle or Spoon
Metro 2460FS 60" W x 24" D Stainless Steel 18 Gauge Solid Quick Ship - Super Erecta Shelf
Multiplex 424-CF-E36-1521 3 Oz. Sanitary Lever Operated Flomatic Post-Mix Beverage Valve
More from Continental Refrigerator
Continental Refrigeration 3F-SS-HD Freezer, reach-in 78"
Continental Refrigerator DL2WI-SS-E Designer Line Extra-High Warmer, roll-in
Continental Refrigeration DL3F-SS-GD-HD Designer Line Freezer, Reach-in 78"
Continental Refrigeration 2F-SS-HD Freezer, reach-in 52"
Continental Refrigerator SW48NGD Work Top Display Refrigerator, 48"
Continental Refrigerator D2RSNSSGD Designer Line Refrigerator, reach-in
Continental Refrigeration DL3RRF-SS Designer Line Refrigerator/Freezer, reach-in 78"
Continental Refrigeration 2RENSSSGDHD Extra-Wide Refrigerator, reach-in 57"
Continental Refrigeration DL3R-GD-HD Designer Line Refrigerator, reach-in 78"
Continental Refrigeration DL3R Designer Line Refrigerator, reach-in 78"
Continental Refrigerator 1RENGD Extra-Wide Refrigerator, reach-in, 28-1/2"
Continental Refrigerator DL2RF-SA-HD Designer Line Refrigerator/Freezer, reach-in
Continental Refrigeration 1FSNGD Freezer, display, one-section 26"
Continental Refrigeration DL1RES-SS Designer Line Wide Refrigerator, reach-in 28"
Continental Refrigeration 3FES-HD Extra-Wide Freezer, reach-in 85"