Continental Refrigerator RA93SN12-D 93" W Stainless Steel Refrigerated Base Shallow Depth Sandwich Unit - 115 Volts
Shop all Continental Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
RA93SN12-D
MPN:
RA93SN12-D
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Continental Refrigerator ra93sn12-d features a 93" stainless steel prep base with twelve 1/6-size pans and six drawers for one 12x20x6 pan each.
  • Side-mounted, 1/3 HP refrigeration
  • 93" stainless steel top with 12 pan capacity
  • R290 refrigerant for lower GWP
  • Shallow-depth design saves space
  • Electronic control with off-cycle defrost
  • 10" nylon cutting board for prep
Weight480 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor StyleFront Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Number of Doors1
Number of Sections4
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
Width (side - side)93" - 120" Wide
ManufacturerContinental Refrigerator
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight480 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Number of Doors1
Number of Sections4
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Continental Refrigerator
  • Continental Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Continental Refrigerator
Related products
picture
Advance Tabco US-24-36 36" W x 24" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf