Duke 1056D-10810-14 Stainless Steel Double-Deck Overshelf
Shop all Duke Table Mounted Overshelves
SKU:
1056D-10810-14
MPN:
1056D-10810-14
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • NSF certified for sanitation compliance
  • 1" dia. stainless supports ensure stability
  • 108" W x 10" D double-deck design boosts prep capacity
  • 8" shelf spacing allows layered storage
  • 14 gauge stainless steel for durability
Weight75.6 LBS
Height26 (H)
Width108 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge14 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerDuke
StyleDouble
Filter TypeShelves
Weight75.6 LBS
Height26 (H)
Width108 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge14 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerDuke
StyleDouble
Filter TypeShelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Quantum WR74-2460SG 60" W x 24" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SRK-2 24" W Stainless Steel Single Underbar Basics Speed Rail
Pro IconFree shipping
Flash Furniture FD-DESK-GY-GG 24" W Gray Laminate with Black Frame Student Desk