Duke 1056D-4810-16 Stainless Steel Double-Deck Overshelf
Shop all Duke Table Mounted Overshelves
SKU:
1056D-4810-16
MPN:
1056D-4810-16
Commercial design services
Duke 1056D-4810-16 stainless steel double-deck overshelf mounts to work tables and offers two 48"W x 10"D shelves with 8" spacing, 1" tubular supports, and 16 gauge construction for durable storage.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 10" depth provides optimal shelf space
  • Stainless steel 16 gauge construction ensures durability
  • 48" width fits standard work tables for workflow
  • Double-deck design increases storage capacity
Weight33.6 LBS
Height26 (H)
Width48 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge16 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)37" - 48"
Filter TypeShelves
Weight33.6 LBS
Height26 (H)
Width48 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge16 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)37" - 48"
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Quantum SL14S 14" D x 4" H 304 Stainless Steel Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Yanco FU-1210 10.25" W Bone White Porcelain Round Fuji Plate
Pro IconFree shipping
Robot Coupe 28180W 1" Lettuce Cut Dicing Kit
Thunder Group ML538BU1 4 Oz. Purple Melamine Round Smooth Ramekin
Thunder Group 2016DL 16" W x 11.63" D Melamine Blu Dragon Oval Platter