Duke 314-24132-10R 24" D x 132" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 10" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-24132-10R
MPN:
314-24132-10R
Commercial design services
Built for kitchen use, the Duke 314-24132-10R stainless steel work table measures 132" wide, 24" deep, and 36" high.
  • 36" working height for workflow
  • Galvanized undershelf and posts for storage
  • NSF certified for compliance
  • 14 Gauge Type 300 stainless top for durability
  • 10" backsplash with marine edge for splash control
  • 132" W x 24" D workspace for prep
Weight218 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight218 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WRS4-54-2442SS 42" W x 24" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Summit SCR1401LH 23.63" W Stainless Steel 1 Section Beverage Center - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
Empress NOVA CPT600 2-Ply 600 Sheets Center Pull Towel (6 Rolls)
Rosseto SM323 9 Glass Jars Silver Stainless Steel Condiment Station
Advance Tabco 7-PS-31 Stainless Steel Skirt
Yanco BP-1109 9" W Melamine Square Asian Style Black Pearl Plate