Duke 314-3072-10R 72" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-3072-10R
MPN:
314-3072-10R
zoom
Commercial design services
Duke 314-3072-10R stainless steel work table features a 72" x 30" top with a 10" backsplash and 36" height for ergonomic prep.
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 36" work height for ergonomic use
  • Rounded bullnose edge for safety
  • 72" W stainless top, 14 gauge Type 300
  • Galvanized open base with undershelf
  • 10" backsplash with marine edge
Weight134 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight134 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf