Duke 314-36132-10R 36" D x 132" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 10" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-36132-10R
MPN:
314-36132-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle heavy prep confidently with the Duke 314-36132-10R stainless steel work table. It features a 14 gauge top, 10" backsplash, and a galvanized undershelf for commercial kitchens.
  • 36" work height fits standard prep ergonomics
  • Galvanized undershelf adds durable storage
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 36" D x 132" W stainless steel top
  • 10" backsplash prevents wall splatter
  • 14 Gauge Type 300 stainless resists corrosion
Weight274 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight274 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR74-2130GY-5 30" W x 21" D x 74" H Gray Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Cadco OHFSP 3/16" Sheet Pan Half Size
Pro IconFree shipping
Rosseto MEL010 80 Oz. Black Melamine Triangle Bowl
Advance Tabco TBP-2 End Panel
Advance Tabco BS-307 84" W x 30" D Wood Bakers Top Work Table
Advance Tabco DTS-S70-84L 83" W x 44" H x 30" D 16 Gauge Stainless Steel Legs Straight-Soil Dishtable
Advance Tabco K-117-TS 12" W Pre-Rinse Add-A-Faucet