Duke 314-3660-10R 60" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-3660-10R
MPN:
314-3660-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314-3660-10R stainless steel work table has a 60" x 36" 14 gauge 300 series top with a 10" backsplash and rounded edge for safe food prep.
  • Open base eases cleaning and access
  • Galvanized undershelf maximizes storage
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 60" x 36" Type 300 stainless top for durability
  • 10" backsplash prevents spills
  • 14 Gauge top resists denting and warping
Weight141 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight141 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
  • Work Tables with Undershelf