Duke 314S-24120 120" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-24120
MPN:
314S-24120
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-24120 stainless steel work table measures 120" x 24" with a 36" high, 14-gauge Type 300 top and rounded bullnose edge for NSF-certified durability.
  • Rounded bullnose edge protects staff and equipment
  • Stainless steel undershelf offers storage
  • 120" wide 14 gauge stainless top for durability
  • 36" height aligns with ergonomic workstations
  • 24" depth maximizes workspace for large kitchens
Weight196 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight196 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Work Tables with Undershelf