Duke 314S-24144-10R 24" D x 144" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 10" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-24144-10R
MPN:
314S-24144-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-24144-10R stainless steel work table is 144" wide, 24" deep, and 36" high with a 10" backsplash. Made from 14 gauge Type 300 stainless, it is NSF compliant.
  • 36" work height fits kitchen ergonomics
  • Stainless undershelf and posts for storage
  • Duke 14-gauge stainless top for durability
  • 10" backsplash with marine edge protects walls
  • 144" W x 24" D workspace for prep workflows
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeCountertop / Marine
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 2154GY 54" W x 21" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf