Duke 314S-2424-10R 24" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-2424-10R
MPN:
314S-2424-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-2424-10R stainless work table features a 24" x 24" 14 gauge Type 300 top with 10" backsplash and stainless undershelf. Designed for commercial kitchens, it meets NSF, supports heavy prep, and resists corrosion.
  • 36" work height for food prep
  • Stainless steel undershelf for storage
  • NSF certified for compliance
  • 24" W x 24" D stainless steel top
  • 10" backsplash with marine edge
  • 14 Gauge 300 Series stainless steel
Weight75 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeCountertop / Marine
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight75 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Hatco EP6-48 48" W x 18" D Portable 2 Bays Flav-R-Shield EP6 Food Shield
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath 3640561HD 41.5" W x 26" D x 21.5" H Stainless Steel Drop-In Electric Infinite Control Hot Food Well Unit
Pro IconFree shipping
Vulcan Casters Adjrr4 Adjustable Casters 6"
Vollrath 72729 72" W Aluminum Hard Wired Medium Wattage Cayenne Heat Strip
Norlake 8X14X7-7OD COMBO 96" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Outdoor Two Compartment Walk-In Box Only
Krowne KHH-8S 8 Faucets Stainless Steel Countertop Krowne Hammer Head Tower
Micro Matic 112-480 Handle Hinge Pin
Krowne MW48-B MoveWell 48" W Stainless Steel Adaptive Station with Essential Insert Bundle
More from Duke
Duke 418-3030 Work Table, stainless steel top, 30"
Duke WB303-LP Aerohot Steamtable Wet Bath Unit, 44-3/8"
Duke E101-G-NG Convection Oven, gas
Duke 305 Aerohot Steamtable Hot Food Unit, gas, 72-3/8"
Duke E101-G Convection Oven, gas
Duke WB305 Aerohot Steamtable Wet Bath Unit, Liquid Propane
Duke 303 Aerohot Steamtable Hot Food Unit, Gas Propane, 44-3/8"
Duke E101-G-LP Convection Oven, gas
Duke WB302-NG Aerohot Steamtable Wet Bath Unit, 30-3/8"
Duke 418-2472 Work Table, stainless steel top, 24"
Duke 304-NG Aerohot Steamtable Hot Food Unit, gas, 58-3/8"
Duke 418-3072 Work Table, stainless steel top, 30"