Duke 314S-2436-10R 36" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-2436-10R
MPN:
314S-2436-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-2436-10R stainless steel work table measures 36" x 24" with a 10" backsplash and rounded bullnose edge. It features a durable 14 gauge 300 series top and stainless steel undershelf for heavy kitchen use.
  • Rounded bullnose edge improves safety
  • Stainless steel undershelf boosts storage
  • NSF certified
  • 36" W 14-gauge Type 300 stainless top for durability
  • 36" high work surface for ergonomic workflows
  • 10" backsplash with marine edge protects walls
Weight84 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight84 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)36" Wide
  • Work Tables with Undershelf